Ivan Mládek a Banjo band

Do dnešního dne napsal více než šest set písniček, z nichž některé v českých zemích zlidověly /Dáša Nováková, Jožin z bažin, Prachovské skály, Jez, Linda a další/, natočil 13 LP, 35 CD, vyšlo mu 13 humoristických knížek a 14 posterů jeho „antiperspektivních“ olejů. A se svým Banjo Bandem odehrál tisíce představení v České a Slovenské republice, v Polsku, Německu, Švýcarsku, Belgii, Rakousku, Spojených Státech a Ruské federaci. Kromě všech svých hudebních a humoristických aktivit je také autorem patentu na Guitariano – první sériově vyráběný keyboard pro kytaristy, který byl poprvé představen veřejnosti na Světové výstavě hudebních nástrojů v Anaheimu v USA v r.2001


Skupina O5 a Radeček

Z jesenického podhůří je synonymem vkusného českého popu s inteligentními aranžemi. Během uplynulého roku O5 a Radeček odehráli ke stovce koncertů, jimž dává osobitost charismatický zpěvák Tomino. Objevili se také na většině festivalových podiích (Benátská noc, Colours of Ostrava, Jam Rock, Votvírák, Natruc...) Široká veřejnost zná kapelu díky známým baladám Praha (Jedna holka...), Kristián, Máš mě na svědomí a kapela bodovala také svižným duetem s Klárou Vytiskovou „Zůstaň“. Začátkem roku 2015 zaznamenala velký úspěch píseň VLOUPÁM SE, která kapelu O5 a Radeček vrátila zpátky na vrchol rádiových žebříčků.


Ivo Jahelka – zpívající právník

Vystudoval Právnickou fakultu UK v Praze a získal titul JUDr. Začal se věnovat zhudebňování různých soudních případů a všelijakých kuriózních příběhů z všedního života. V polovině 80. let uspěl na folkovém festivalu Porta, když se jeho píseň Soudili se dostala na výběrové album Porta '84 a byl vyhlášen "osobností" Porty '85. Následně začal vydávat vlastní autorská alba, kde zhudebněné soudní případy prokládá zábavným mluveným slovem.


The Shookies

Už šestým rokem kapela The Shookies vnáší do české hudební scény svůj příznačný zvuk. Přirovnat ho můžeme k zahraničnímu folk-rocku nebo acoustic-rocku, sami členové se netají svými vzory jako Jack Johnson, Glen Hansard nebo třeba Bob Dylan. Nejsou to jen slova a příběh, který chtějí posluchačům zprostředkovat, důraz kladou také na osobitý zvuk, rádi experimentují a snaží se svou tvorbu vymanit z paušálního zvuku tradičních českých kapel. Šarmantní hlas zpěváka a jeho melodické hrátky upoutají a umožní se zcela oddat hudbě. The Shookies, kteří své těžiště před nedávnem přesunuli do Brna, za sebou mají kromě mnoha úspěšných koncertů i vydání debutového alba Great Test Hits. Od svého vzniku v Kavárně ve Vysokém Mýtě ušli kus cesty a s nadcházejícím rokem nahrávají skladby, které předznamenávají další hudební vývoj.


Blackbird´s Music

je malé jazzové seskupení hrající v obsazení: zpěv, klavír, saxofon, bicí a kontrabas. Můžete v jejich podání slyšet jazzové evergreeny, šansony a skladby z oblasti současné populární hudby. 


Mažoretky Zábřeh

Mimo spousty jiných ocenění, i tři zlaté kovy přivezly na přelomu srpna a září z Mistrovství světa v mažoretkovém sportu, které se konalo v Praze, zábřežské mažoretky. Kromě trojitého vítězství se oddíl může chlubit mužem, který poprvé ve dvacetileté historii mažoretkové federace startoval v sólové disciplíně baton (hůlka).


Postrpoi

Prostě neskutečná show rodiny Bezděkových přímo v Bezděkově.


Jiří Hampl z Dubicka

Jeden z nejlepších českých heligonkářů -, nositelem mnoha národních i mezinárodních ocenění ze soutěží a festivalů zabývajících se hrou na tento folklorní nástroj. Kdo si myslí, že na heligonku je snadné zahrát, ten se sakulentsky mýlí. Hra je komplikovaná tím, že tah a tlak měchu vyznívá na jednom knoflíku jinak. Je to podobné jako u foukací harmoniky, jen s tím rozdílem, že je třeba správného prstokladu. Jirka nehraje pouze na heligonku, nýbrž také na klávesovou a knoflíkovou chromatiku. Tím se řadí mezi univerzální harmonikáře. Jeho hlavním nástrojem je ale přece jen heligonka, na kteou dosahuje naprosto vynikající úrovně. To, že je schopen ke hře zároveň zazpívat, jeho hudební hodnotu ještě zvyšuje. Jeho hlas rozhodně nepatří ke školeným. Publikum však reaguje na jeho vystoupení velmi pozitivně. Je známo, že si upravuje a vyrábí harmoniky, tak, aby odpovídaly jeho představám.


Pan Mgr. Jindřich Solovský

Panu Mgr. Jindřichu Solovskému byla udělena cena města Zábřeh za významný přínos pro rozvoj sportovního a kulturního dění a společenského života ve městě. Od roku 1966 pan Solovský působil jako pedagog na zábřežských školách, kde se zasloužil o rozvoj řady zájmových aktivit, věnoval se ale i oblasti sportu jako cvičitel, školitel, rozhodčí či spoluorganizátor řady významných akcí. Nejvíce patrný je pak jeho přínos v oblasti kulturní, a to v roli muzikanta (Moravia Big Band), zakladatele těles (žesťové trio Flash Brass, DO Moravští muzikanti), spoluorganizátora a moderátora řady akcí (Dny Mikroregionu Zábřežsko, městské jarmarky aj.) či spolutvůrce Kroniky města Zábřeha.


Lardon

O zpestření našeho programu se postará Ústecká skupina Lardon, která ve své exhibici představí moderní yoyování. Více jak 20 let zkušeností s yoyováním této skupiny slibují zajímavou podívanou. Tento koníček si budou dále moci menší návštěvníci společně vyzkoušet v následujícím workshopu.


Ing. Karel Dušek, CSc.

vedoucí výzkumné jednotky Centrum aplikovaného výzkumu zelenin a speciálních plodin VÚRV, v.v.i., Centrum Regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum, spoluautor původní československé odrůdy levandule ´Beata´ – dle Osvědčení o povolení odrůdy č. 509/95 – 3 000 je odrůda zaregistrována ve Státní odrůdové knize pod evidenčním číslem 3053


Pivovar Chomout – vaříme pivo… pro naši i vaši radost

Začalo to nenápadně. Potkaly se dvě rodiny a jedním z častých témat bylo jídlo a pivo. Po pravidelných saunových dýcháncích jsme ochutnávali různá piva, ale našli jsme jen málo těch, které by nám opravdu chutnaly. Proto jsme si uvařili svoje, které si ale oblíbili i naši kamarádi a známí. A tak, aby zbylo i něco pro nás, si chlapi řekli, že společně postaví pivovar. Jen tak, ale hlavně pro radost. Své nadšení snadno přenesli i na ostatní členy rodiny. Rozbily jsme všechny prasátka a pokladničky a podařilo se tak nasbírat dost peněz na stavbu zatím největšího pivovaru v Olomouci.


Hrajeme si s Francií. Levanduli, levandulovou esenci nebo např. levandulový med, si přivážíme z okolí města Sault ve francouzské Provence. Z nich si pak vytváříme jak tradiční levandulové produkty jako lněné a bavlněné pytlíčky s levandulovým květem, levandulová mýdla s mandlovým olejem, tak vlastní kosmetiku s levandulí a oslím mlékem, pojmenovanou Manon, levandulové pusinky s levandulovým medem a květem nebo Levandulového Šviháka - šumivé růžové víno s levandulí a borůvkami.


Spolek paní a dívek Dvorce

Spolek paní a dívek, snažíme se oživovat stará řemesla - hlavně zpracování ovčí vlny od praní až po finální výrobek. Na zpracování ovčí vlny jsme získali certifikát "Regionální výrobek Dvorecká vlna". U spolku máme pěvecké sdružení "Lobník".